Otužování – historie a jak na to

Historie otužování

Otužování je bezesporu aktuální trend, avšak člověk tuto metodu používal již odnepaměti, byť nevědomky. Kvůli nevlídným vlivům podnebí tehdejších dob neměl na výběr, neboť odolnost byla podmínkou pro jeho přežití.
Novodobější historie poukazuje na jednoho z průkopníků – lidového léčitele Vincenze Priessnitze. Jeho metoda, kterou jsme zajisté všichni v životě zkusili na vlastní krk, spočívá ve studeném obkladu překrytém suchou látkou. V našich zemích se zapisuje mezi první nadšence Alfred Nikodém, který v zimě roku 1923 plaval veřejně přes Vltavu. Z nynější doby nesmíme opomenout Wimma Hofa, který svým otužováním a tím spojenou metodou dýchání, zasáhl celý svět.

Lidé již v minulosti zjistili, jaké benefity otužování přináší – posílení imunity, optimalizace termoregulace nebo snížení náhylnosti vůči nachlazení. Velmi prospívá i po psychické stránce. Při ponoření do ledové vody se totiž vylučují do těla endorfiny a noradrenalin, dobrá nálada je tedy zaručena!

Alfréd Nikodém
Wim Hof metoda - workshop Sauny Vltava

Jak začít s otužováním

Už víme, proč s otužováním začít. Ale jak na to? Pokud jste si našli jakoukoliv motivaci, pak už to nebude složité. Možností je mnoho. Důležité je nespěchat a postupně si přidávat.

Začněte studenou nebo vlažnou sprchou po ránu. Důležitá je pravidelnost. Využijte ochlazovacíc bazénky, které mívají kolem 5-8 °C a zkuste v nich po sauně vydržet o chvilku déle, než obvykle.

Postupně si přidávejte a hledejte další příležitosti. Obrovský zážitek vás čeká, pokud vyzkoušíte ponoření se do studené vody uprostřed přírody, v potůčku nebo rybníku. Nebo zažijte pocit jako Alfred Nikodém a zaplavejte si přímo ve Vltavě. U nás si do řeky můžete pohodlně vlézt po schůdcích z mola.

Metoda Wima Hofa

Pokud se necítíte na to začít úplně sami, nemějte obavy. S odborným dohledem našeho instruktora a kreativce Honzy vás provedeme již zmíněnou Wimm Hofovou metodou na základním workshopu, který se ji učil přímo od zakladatele v krásné přírodě Polska.

Všechno jeho vědění vám předá zábavnou a nezapomenutelnou formou na svém kurzu. Kurz začíná stručnou teorií a zmíněním všech benefitů ochlazování, poté následuje společné dýchání. Tato metoda dýchání se provádí v krátkých intervalech, při které může člověk zažít pocity euforie. Na závěr se každý pokusí překonat své limity a ponořit se do kádě s ledovou vodou.

Přínosy metody:

  • Zlepšený imunitní systém
  • Zvýšená energie
  • Zvýšené soustředění a odhodlání
  • Snížená hladina stresu
  • Pomoc při léčbě deprese a úzkosti
  • Vypořádat se se strachem a výzvami
  • Zlepšení sportovních výkonů
  • Lepší spánek
  • Větší odolnost vůči chladu

Fotografie z našeho worshopu

Wim Hof metoda - workshop Sauny Vltava
Wim Hof metoda - workshop Sauny Vltava
Wim Hof metoda - workshop Sauny Vltava
Wim Hof metoda - workshop Sauny Vltava