Proč se saunovat v létě?

Letní saunování

Léto je tady! A s ním i všechny naše oblíbené aktivity. Turistika, cyklistika, koupání, výlety, venkovní sporty, grilování atd. Ale co sauna? Ta asi napadne málokoho. A není se čemu divit. V našich krajinách je sauna odjakživa považována za “zimní sport”. Vždyť spousta saunových center na léto dokonce zavírá. Mezi severskými národy, pro které je sauna součástí jejich kultury, je však situace opačná. Léto je zde asi nejdůležitějším saunovacím obdobím. Během léta totiž tělo není oslabováno zimními výkyvy počasí a můžeme si tedy pripravit imunitu na zimní měsíce. V dnešním článku bychom vám tedy chtěli představit (ukázat) několik důvodů, proč by byla škoda pověsit přes léto prostěradlo na hřebík…

1. Termoregulace

Když půjdete do sauny, bude vám menší horko! Zvláštní, že? Mohlo by se zdát, že účelem saunování je pouhé prohřátí organismu. A po tom v létě zatouží málokdo. Pravdou ale je, že pravidelné saunování má na váš organismus mnohem větší vliv. Saunování totiž zlepšuje termoregulaci těla.

V létě se naše tělo musí více než jindy vyrovnávat s teplotními šoky. Sedíme v klimatizované kanceláři a najednou vyjdeme do 30stupňového horka. V autě opět klimatizace, ale v parku vedro. A tak dále. Na každou takovou změnu musí náš termoregulační receptor reagovat – uvědomit si změnu, vyhodnotit a ohřát nebo ochladit tělo. A za chvíli celý proces opakovat. I to je jeden z důvodů, proč se v létě můžete cítit více unavení. Podle odborníků by rozdíl mezi klimatizovanou místností a venkovním prostorem měl byl maximálně 5 °C. To však dodržuje málokdo. Kvůli tomu je termoregulace těla narušena a tělo nedokáže včas reagovat.

Při správném a pravidelném saunování, ale naučíte svoje tělo lépe reagovat. Organismus je v sauně vystaven teplotám prostředí kolem 100 °C. Působením vysoké teploty se zahřívá pokožka a v podkoží začne rychleji proudit krev. Srdce tluče rychleji a krevní oběh pracuje na vyšší výkon.Teplota pokožky v sauně může vystoupat až na 41 °C. Tělo se díky tomu učí fungovat i při vyšších teplotách. V praxi to znamená, že budete mnohem lépe zvládat změny teplot. V létě se budete méně potit a nesnesitelná vedra už nebudou tolik nesnesitelná. A až zase přijde zima, tak si tělo bude lépe vědět rady s přechody z venku do vytopených domácností.

2. Odpočinek a relax

Pro nikoho asi není překvapením, že sauna má blahodárný účinek i na naši psychiku. Žijeme v uspěchané době a stres a psychicky náročné zaměstnání může skončit i srdečním onemocněním. Za posledních 15 let se počet stresorů v našich životech zdvojnásobil. Bohužel ale i přes léto se musí pracovat a stres ani únava nemají prázdniny. Návštěvou sauny si s nimi ale hravě poradíte. Tělo vyplavuje škodlivé látky a zbavuje se stresu. Dochází k fyzickému i psychickému uvolnění. Zlepší se vám spánek i nálada. Během teplých letních dní se můžeme cítit malátní a unavení. Pravidelné saunování vás dokáže zbavit únavy a negativních myšlenek, detoxikovat organismus, dobít novou energii a prostě vás “hodit do pohody”. Díky tomu budete lépe zvládat možné stresové situace.
Při saunování se totiž uvolňují i endorfiny, tzv. hormony štěstí. Proto má saunování vliv na neurovegetativní systém – cítíte se vyrovnaněji, ustupují neklid, stavy úzkosti a nervozita. Pravidelné návštěvy sauny mají na psychiku dlouhodobý účinek a vedou k celkově lepší psychické odolnosti i pohodě. Odborné studie navíc dokázaly pozitivní vliv sauny na léčbu depresí a jiných nervových onemocnění. Ke zklidnění přispívá i aromaterapie při ceremoniálech nebo vůně v bylinkové sauně.

3. Regenerace

Pokud nejste unaveni z práce, ale z nějakého sportovního výkonu, sauna je opět ideálním řešením. Saunování podporuje regeneraci, blahodárně působí na klouby, mírní bolest, uvolňuje a prokrvuje namožené svaly. Proto se stává čím dál častějším doplňkem tréninku sportovců všech úrovní. Pozitivní vliv sauny se ale neprojeví jen na bolavých svalech, ale i na hladké a pevnější pokožce. Výkyvy teplot a přímé sluneční paprsky naší pokožku oslabují. Pravidelné saunování zvláčňuje pleť,obnovuje lymfatické cesty a uzdravuje pokožku. Kůže si zvyká na extrémní podmínky a lépe pak reaguje na změny teplot. Zlepšuje se pevnost kůže, prokrví se cévy, a otevřou se póry, takže pokožka se může pořádně pročistit a dýchat. Při prudkém ochlazení zase dochází k smrštění kůže a tím se zvyšuje její elasticita. Kůže je pak pevnější a bez černých teček. Sauna může pomoci i s akné. Vysoké teploty zabíjí bakterie, které akné přímo způsobují nebo zhoršují. A akné se začne zlepšovat a pokožka hojit. Podle výzkumů obsahuje pot vyplavený saunováním až 6x více toxinů, nečistot a tuku, než “obyčejný” pot.

Kromě toho saunování pomáhá i při samotném tréninku díky zvýšené produkci růstového hormonu, o kterém Vám přineseme samostatný článek, ale pro nás nyní postačí si zapomatovat, že zlepšuje využití energie v buňkách, podporuje metabolismus tuků při zátěži a zmírňuje dlouhodobou únavu. Důležité rovněž je, že zefektivňuje opravy mikrotraumat ve svalových vláknech a zkracuje tak dobu nutnou pro regeneraci. Sauna totiž pro tělo představuje zvýšenou zátěž stejně jako mírný trénink a může vám pomoci zlepšit fyzickou kondici. Pouze saunováním asi na maraton nenatrénujete, ale určitě se budete méně zadýchávat při běžných aktivitách a celkově se budete cítit lépe.

A v neposlední řadě není vůbec na škodu si při letním společenském a sportovním shonu udělat chvilku pro sebe. Vypnout, zklidnit, utišit se, aktivovat parasympatickou nervovou soustavu a příjemně aktivně (vědomě) odpočívat.

4. Imunita

Kdo by si myslel, že chřipkovou sezónu už máme za sebou a žádná nemoc vám v létě nehrozí, tak by byl na omylu. Bakteriím a virům jsme vystaveni po celý rok. A letní přechody z tepla do zimy, klimatizace, koupání, ledové nápoje atd., narušují imunitní systém a zvyšují riziko onemocnění. Angína, zánět průdušek a další onemocnění dýchacích cest nejsou v létě ničím výjimečným. Díky pravidelnému saunování, ale zvýšíte počet bílých krvinek, detoxikujete organismus a celkově posílíte imunitu. A pokud přece jen onemocníme, nemoc má mírnější a rychlejší průběh. Pro kýžený efekt je ale saunu potřeba navštěvovat pravidelně a hlavně dlouhodobě, protože i takové posílení imunity nějakou dobu trvá. Dle studie Britské lékařské asociace pravidelné návštěvy sauny jednou týdně snižují riziko virových onemocnění o 30 % a v případě dvou až tří návštěv týdně se riziko onemocnění sníží až o 65 %.

5. Dýchání

Pokud jste nemocní, návštěvu sauny veřejné sauny určitě vynechte. Sauna má sloužit především jako prevence. Návštěva sauny představuje pro oslabený organismus další zátěž a není tedy vhodná. Tělo se často snaží vlastními mechanismy regulovat teplotu a návštěva sauny, která uměle zvedne teplotu těla o další stupeň až dva, může tyto procesy narušit. Hrozí i větší riziko dehydratace, šíření choroboplodných zárodků a ani prudké ochlazování nedělá nemocnému organizmu dobře.

Pokud ale jen máte pocit, že na vás začíná něco lézt, nebo pokud už jste po nemoci, pak sauna opět může pomoct. Zejména u dýchacích cest. Saunování přispívá k odstraňování hlenu v dýchacích cestách a urychluje uzdravení. Také usnadňuje dýchání díky uvolňování hladké svaloviny na sliznici.

Sauna pomáhá i dlouhodobě. Byl prokázán pozitivní vliv při léčbě astmatu díky zvýšené produkci imunoglobinu A, který se vyskytuje na sliznici a zabraňuje pronikání mikrobů. Zvýšené hodnoty vydrží až 7 dní po návštěvě sauny. Dýchací cesty jsou prostupnější a astma polevuje.

6. Hubnutí

Plavková sezóna? Není problém! Během saunování dochází k rychlejšímu spalování tuků a za 30 minut v sauně spálíte až 600 kcal, což je přibližně stejně jako za hodinu běhu. Při vysokých teplotách vzduchu dochází v lidském organismu k procesu, který vede k rozpouštění tuků. To vše díky zrychlenému krevnímu oběhu, vyšší srdeční tepové frekvenci a procesech, které vedou k přirozenému zachování teploty těla v teplém prostředí. Zbavujete se toxinu, které mohou být příčinou tuku v podkoží. A zároveň posilujete metabolismus, který je pro hubnutí klíčový.

A k zahození není ani pozitivní vliv saunování na celulitidu. Díky vysokým teplotám v sauně se zrychluje metabolismus podkoží a kůže. Lymfa, která má na starost metabolismus a obranu těla, pak může lépe proudit a kůže je hydratovaná a vláčná. Tyto účinky může zlepšit i použití saunovaích žínek nebo masáž metličkami.

Shrnutí

Pravidelnost u saunování je stejně důležitá jako pravidelnost u jiné aktivity / sportu. Pokud chcete dosáhnout co nejlepších výsledků nebo získat všechny zdravotní výhody, pak to bez pravidelnosti nepůjde. Při pravidelné návštěvě sauny se však z vaší procedury stane rituál a pozitivní účinky se budou znásobovat.

Aby saunování mělo kýžený efekt měli bychom se saunovat celoročně, minimálně jednou týdně. A pokud můžeme tak i dvakrát. Pokud se saunou začínáte, tak výsledky lze očekávat zhruba po 2-3 měsících pravidelného saunování.

Výhod je nespočet, jak jsme zmiňovali v našem článku. Pravidelné saunování pomáhá bojovat proti únavě i nemocem. Jedná se o úžasnou formu relaxace pro tělo i duši. Můžete zlepšit fungování imunitního systému a prokrvenost pokožky. Zbavíte se toxických látek z kůže a budete mít krásnější a pevnější pokožku. A nebo si chcete jen udělat chvilku pro sebe. I když se vám občas nebude chtít, uvidíte, jak vaše tělo i mysl ocení pravidelnost, řád a pevnou vůli. Ale všeho s mírou. Naslouchejte svému tělu a s pobytem v sauně to nepřehánějte. Dopřejte si dostatek odpočinku mezi koly a dostatečně doplňte tekutiny.

Pro letní saunování jsou nejvhodnější centra s možností pobytu na čerstvém vzduchu. Organismus má po saunování zvýšený příjem kyslíku a pobyt na vzduchu je tedy velmi příjemný. O nic méně příjemná není ani tzv. sluneční lázeň, neboli pobyt na slunci. Stručně a jednoduše řečeno: “Pokud tedy chodíte do sauny pravidelně během zimy, byla by velká škoda v létě přestat.”

 

A teď tip na letní saunování přímo z Finska:

1) Po prvním kole v sauně se ochlaďte jak jste zvyklí – sprcha a pokud chcete, tak i bazének.
2) Po druhém kole si dejte jen studenou sprchu, ale do bazénku už nechoďte.
3) Po třetím kole se už jen omyjte vlažnou vodou.

Dodržením tohoto postupu docílíte toho, že vaše tepelné receptory si budou pamatovat vyšší teplotu v sauně na dalších 4-5 hodin. Díky tomu bude pobyt venku o mnoho příjemnější a mnohem méně upocený :-).

(Při jedné návštěvě saun před fotbalovým utkáním jsem v prázdných saunách narazil na skupinku Finů. Překvapeně jsem se jich ptal, co dělají v saunách a proč raději nejsou na fotbale. Odpověděli, že právě proto, že si to chtějí na stadionu užít jsou teď v saunách. Vysvětlili mi svůj postup a pozvali mě, ať se k nim přidám, což jsem velice rád udělal. A musím upřímně přiznat, že jsem dobře udělal. Zatímco zbytek mých kamarádů později na prosluněném stadionu vyloženě trpěl a pot z nich tekl proudem, tak já si v naprosté pohodě a komfortu užíval. Takže kdyby moji finští přátelé náhodou četli tento česky psaný článek na našich webových stránkách, tak pro ně mám zprávu: “Hoši, děkujem”)

ZDROJE:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21951023/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2736001/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3916915/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3218894
http://completebalancehealth.com/index.php?page=endurance-and-performance-study-of-effects-of-sauna-workouts