Bříza v sauně: Zázračný prvek pro vaše saunování

Příroda hrála od počátku v saunových rituálech významnou roli. Jeden strom však více než ostatní a tím stromem je bříza.

Štíhlá, elegantní, jedinečná a na první pohled rozeznatelná. Bříza (betula) je strom s výraznými léčivými vlastnostmi, a její přínosy v rámci saunování jsou mnohdy nedoceněny. Jedná se o strom spojovaný s čistotou, jarem a novými začátky. Jedná se totiž o jeden z tzv. pionýrských druhů. Pionýrské druhy jsou rostliny, které jako první osidlují nová stanoviště, kde předtím byla jen neživá příroda. Mohou růst i na silně znečištěných půdách. Dokáží vyčistit kontaminovanou zeminu a připravit stanoviště pro další druhy organismů. Břízy tak byly mezi prvními stromy, které vyrostly po poslední době ledové a zároveň se jedná o první druhy rostoucí například na půdě postižené požárem.

V severské mytologii se jedná o strom spojovaný s bohyní krásy Freyou. V té slovanské zase s bohyní Ladou nebo Živou. Protože bříza byla symbolem jara, tak se březovými metličkami šlehal dobytek při prvním vyhánění. A protože je symbolem nového života, tak se z břízy tradičně vyřezávaly kolébky. Lidoví léčitelé si také brzy všimli pozitivních účinků břízy na lidský organismus.

Účinky břízy: Proč je tak cenná?
Bříza je bohatým zdrojem účinných látek, které mají pozitivní vliv na lidské tělo.

 • Podporuje dlouhověkost – flavonoidy a fenolické látky mají silné antioxidační vlastnosti, pomáhají neutralizovat škodlivé volné radikály a snižují celkovou úroveň oxidativního stresu v těle. Jinak řečeno, bříza chrání vaše buňky před negativními vlivy okolí.
 • Protizánětlivé a antibakteriální účinky – betulin a betulinová kyselina pomáhají udržet zdravou pokožku a podporují proces hojení.
 • Vitamíny a minerály: Bříza je bohatým zdrojem vitamínů (zejména vitamínu C) a minerálů (jako je třeba draslík a hořčík), které podporují imunitní systém a celkový stav organismu.
 • Silice – esenciální oleje obsažené v bříze maji antiseptické, antivirové a desinfekční účinky. Posilují imunitu, uvolňují svaly, působí na nervovou a dýchací soustavu.

Bříza v lidovém léčitelství

Bříza se často používá pro své močopudné účinky. K tomuto účelu ideálně slouží čaj z březových listů. Bříza bývá často součástí dostupných urologických směsí, protože pomáhá uvolňovat ledvinové a močové kameny. Odvodňovací efekt břízy je způsoben obsahem saponinů a silic. Pomáhá při bolestech kloubů i nemocech srdce. Březový čaj také pomáhá s činností ledvin, jater a slinivky a je tedy vhodný při detoxikaci. Zároveň pomáhá udržovat normální hladinu cholesterolu v krvi.

Březový odvar můžete ale použít i zvnějšku, například jako vlasovou vodu. Vlasové přípravky s výtažkem z břízy nejsou na trhu ničím neobvyklým. Podporuje totiž růst vlasů a jejich pružnost a lesk. Omezuje tvorbu lupů a mastnoty. Pozitivní vliv má při pravidelném užívání i na pohybový aparát. Odvar z břízy také čistí, dezinfikuje a hojí drobná poranění, léčí vyrážky a ekzémy. Zároveň pomáhá čistit pleť, uvolňuje póry a podporuje celkovou regeneraci pokožky.

Opravdovým pokladem jsou však březové pupeny. V nich je obsaženo velké množství látek, které v ostatních částech břízy nenajdete. Jedná se o široké spektrum hormonů, enzymů, minerálů, stopových prvků, vitaminů a dalších významných látek. Obsahují také vzácný esenciální olej (3,5-5 %). Z pupenů se tradičně připravuje tinktura.

Abychom si to tedy shrnuli, tak mezi pozitivní účinky břízy patří:

 • močopudnost – ledviny
 • obranyschopnost organismu
 • metabolismus a detoxikace
 • podpora hubnutí
 • udržování normální hladiny cholesterolu
 • harmonizace slinivky a sleziny
 • podpora růstu vlasů a zdraví vlasů
 • regenerace a čištění pokožky

Metličky: Magický prvek pro saunování

Vihta, vasta, vjenik, metlička. Věc, bez které by si severské národy saunování nedokázali představit. Pro dokonalou synergií s břízou se často v sauně používají březové metličky. Tyto metličky jsou vyrobeny z mladých větviček břízy a mají výrazné léčivé účinky, které se uvolňují ve spojení s teplem, které je v sauně. Masáž s březovými metličkami povzbuzuje krevní oběh, otevírá póry a přináší osvěžení vaší pokožce.

Výhody použití metliček v sauně:

 • rozproudění vzduchu
 • distribuce tepla na kůži
 • prokrvení pokožky a svalů
 • stimulace dýchacích cest
 • blahodárná masáž svalů a kloubů
 • čištění pleti a dezinfekce drobných ran
 • provonění sauny

Sběr metliček
Pokud si přejete využít břízy v sauně, je důležité, abyste měli kvalitní březové metličky. Dobrá zpráva je, že metličku si lze celkem snadno vyrobit. Nejlepší je sbírat metličky na jaře / začátku léta (duben-červen), kdy se stromy probouzejí po zimě a listy obsahují nejvíce účinných látek a silic. Vyberte si pár větviček s dostatečným množstvím listů a svažte do tvaru malého placatého košťátka. Následně pověste na tmavé suché místo a nechte minimálně 2 týdny sušit.

Sušené metličky
Metličky můžete i koupit sušené. V severských zemích dokonce bez problému narazíte na metličky mražené, třeba i na čerpací stanici. Sušené metličky namočte do vlažné až teplé vody na 10-30 minut před použitím. Listy natáhnou dostatečné množství vody a zároveň Vám vznikne úžasný březový výluh ideální na polévání kamen. Také ho můžete aplikovat na tělo / vlasy nebo například přidat do koupele. S použitím metličky počkejte, až se vaše pokožka dostatečně prohřeje. Po použití metličku opláchněte a pověste na suché a chladné místo.

Březová míza

Bříza má ještě jeden vzácný dar a tím je březová míza. Jedná se o tekutinu, která obsahuje přírodní cukry a široké spektrum dalších biologicky cenných látek a minerálů načerpaných kořenovým systémem stromu z půdy. Získává se počátkem jara a její sběr trvá maximálně 1-2 měsíce, což z ní dělá velmi vzácnou surovinu.

Březová míza je přezdívána „nápojem bohů“, neboť svým složením je unikátní, chutná jemně a lahodně. Podporuje činnost jater, ledvin a střev, tedy zejména funkci trávicího a vylučovacího traktu. Má omlazující účinky, detoxikuje a pročišťuje tělo, čímž posiluje odolnost celého organismu. Obzvláště významný je ze zdravotního hlediska také její silný močopudný účinek, kdy výrazně pomáhá při dně, artrózách a otocích. Lze ji používat i na pleť nebo vlasy.

Březová míza obsahuje množství prospěšných látek a minerálů. Mimo jiné fosfor, draslík, hořčík, zinek, vápník, kyselinu listovou, aminokyseliny, antioxidanty a vitamín C.

Jak vzniká?

Během léta bříza využívá sluneční energii na přeměnu oxidu uhličitého na fruktózu, glukózu a kyslík. Na podzim tyto cukry přesune do kořenů a připraví se na zimní spánek. Na jaře pak bříza začne čerpat vodu z tajícího sněhu ze země, smíchá ji s cukry uloženými v kořenech a začne tuto tekutinu vytlačovat vzhůru.

Kde ji sehnat?

Pokud máte břízu na zahradě, můžete si zkusit nasbírat sami. Pořádně si ovšem prostudujte šetrný postup. Při nesprávném zacházení by strom trpěl nebo dokonce zahynul. Důležité je také vědět, že pro sbírání mízy na veřejných místech je nutné povolení od majitele lesa, jinak se jedná o porušení lesního zákona.

Pokud ale nemáte vlastní les nebo nechcete čekat na jaro, tak březovou mízu neboli “Březovku” můžete nově vyzkoušet na našem baru.

Co říci závěrem?

Bříza (nejen) do sauny patří a může výrazně zlepšit váš saunový zážitek a navíc přinést mnoho prospěšných účinků pro tělo i mysl. Březové metličky, výluhy a březová míza, mohou otevřít cestu k hluboké relaxaci, omlazení pokožky a posílení imunity. Příroda nám nabízí nespočet darů – stačí se otevřít a přijmout je s vděčností. Přejeme vám březově čisté a zdravím naplněné saunování!